Prostoje a přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy

14.07.2023

Nemůže-li zaměstnanec konat práci pro přechodnou závadu způsobenou poruchou na strojním zařízení, kterou nezavinil, v dodávce surovin nebo pohonné síly, chybnými pracovními podklady nebo jinými provozními příčinami, jde o prostoj, a nebyl-li převeden na jinou práci (nemohl být převeden nebo s převedením nesouhlasil), přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku. Nemůže-li zaměstnanec konat práci v důsledku přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy (mráz, vítr, déšť aj.) nebo živelní událostí (povodeň apod.) a nebyl-li převeden na jinou práci, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku. U prostoje, nepříznivých povětrnostních vlivů i živelní události může být v kolektivní smlouvě sjednána nebo ve vnitřním předpisu stanovena vyšší náhradu mzdy nebo platu, maximálně však do výše průměrného výdělku.

Nemůže-li zaměstnanec konat práci pro prostoj nebo pro přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy, může ho zaměstnavatel převést na jinou práci, než byla sjednána v pracovní smlouvě, jen v případě, že zaměstnanec s převedením souhlasí (§ 41 odst. 5 Zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce).

V případě živelní události může zaměstnavatel (na rozdíl od prostoje nebo nepříznivých povětrnostních vlivů) dle § 41 odst. 4 Zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce převést zaměstnance na jinou práci, než byla sjednána, i bez jeho souhlasu, a to na dobu nezbytné potřeby k odvrácení mimořádné události, živelní události nebo jiné hrozící nehody nebo k zmírnění jejich bezprostředních následků.

© 2024 ALL RIGHTS RESERVED