Příspěvek na mobilitu

19.07.2023

Příspěvek na mobilitu představuje opakující se (měsíční) dávku určenou k částečné úhradě zvýšených cestovních nákladů na dopravu osoby se zdravotním postižením (zmírnění sociálních důsledků zdravotního postižení) a k podpoře sociálního začleňování. Nárok na příspěvek má osoba starší 1 roku věku, která je držitelem průkazu osoby se zdravotním postižením II. (ZTP) či III. (ZTP/P) stupně a která se opakovaně v kalendářním měsíci za úhradu dopravuje nebo je dopravována a nejsou jí poskytovány pobytové sociální služby podle Zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, v domově pro osoby se zdravotním postižením, v domově pro seniory, v domově se zvláštním režimem nebo ve zdravotnickém zařízení ústavní péče. Uvedené podmínky musí být splněny současně a po celý kalendářní měsíc.

Při využívání pobytových sociálních služeb je možné příspěvek na mobilitu přiznat z důvodů hodných zvláštního zřetele na základě individuálního posouzení příslušného kontaktního pracoviště krajské pobočky Úřadu práce České republiky podle místa trvalého bydliště žadatele, u něhož se o dávku žádá. Splnění podmínky opakovaného dopravování za úhradu prokazuje žadatel čestným prohlášením.

Výše příspěvku na mobilitu činí za kalendářní měsíc 900,-Kč a vyplácí se zpětně (do konce kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, za který náleží). Výše příspěvku 2 900 Kč měsíčně náleží osobě, která po celý kalendářní měsíc využívá zdravotnický prostředek pro dlouhodobou domácí oxygenoterapii, nebo zdravotnický prostředek pro domácí plicní umělou ventilaci. Pro výplatu příspěvku na mobilitu ve výši 2 900 Kč nutno doložit potvrzení zdravotní pojišťovny nebo smlouvu o výpůjčce zdravotnického prostředku.

Žádost obsahuje i určení četnosti výplaty dávky – měsíčně či jednou splátkou vždy za 3 kalendářní měsíce. V případě odejmutí či nepřiznání příspěvku na mobilitu lze podat odvolání do 15 dnů od doručení rozhodnutí k Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR prostřednictvím úřadu, který o dávce rozhodl (krajská pobočka Úřadu práce České republiky).

Nárok na výplatu příspěvku na mobilitu nenáleží za kalendářní měsíc, jestliže je oprávněné osobě po celý tento kalendářní měsíc poskytována zdravotní péče v průběhu hospitalizace (krajská pobočka Úřadu práce ČR zastaví výplatu příspěvku za tento kalendářní měsíc). Podmínka celého kalendářního měsíce není splněna, pokud k hospitalizaci došlo první den v kalendářním měsíci nebo k propuštění z tohoto zařízení došlo poslední den v kalendářním měsíci. Výplata příspěvku na mobilitu se opět obnoví od prvního dne kalendářního měsíce, ve kterém hospitalizace netrvala po celý kalendářní měsíc.

© 2024 ALL RIGHTS RESERVED