Mám jako druh matky dítěte nárok na čerpání „otcovské dovolené“, pokud spolu žijeme ve společné domácnosti?
Nikoliv. Nárok na otcovskou má pojištěnec (zaměstnanec, jehož zaměstnání založilo účast na nemocenském pojištění v době nástupu na dávku, či OSVČ s dobrovolnou účastí na nemocenském pojištění po dobu alespoň 3 měsíců bezprostředně předcházejících dni nástupu na otcovskou), který pečuje o dítě, jehož je otcem, nebo pojištěnec (muž či žena), který pečuje o dítě, které převzal do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu, pokud dítě ke dni převzetí do této péče nedosáhlo 7 let věku. Za otce dítěte je pro účely otcovské považován ten, kdo je v matrice zapsán jako otec.
Vznikne mi nárok na otcovskou, jsem-li v evidenci Úřadu práce ČR jako uchazeč o zaměstnání?
Bohužel ne. Základní podmínkou pro vznik nároku na dávku otcovské poporodní péče je účast na nemocenském pojištění v době nástupu na otcovskou (OSVČ si navíc musí dobrovolně hradit nemocenské pojištění alespoň po dobu 3 měsíců bezprostředně předcházejících dni nástupu na otcovskou). Nárok na otcovskou nemají také např. studenti; zaměstnanci činní na základě dohody o provedení práce (DPP), jejichž měsíční (započitatelný) příjem je do částky 10 000,-Kč; zaměstnanci činní na základě dohody o pracovní činnosti (DPČ), pokud částka započitatelného příjmu (výdělek) činí méně než 2 500,-Kč; pojištěnci vykonávající pojištěnou činnost ve vazbě; odsouzení ve výkonu trestu odnětí svobody zařazení do práce a osoby ve výkonu zabezpečovací detence zařazené do práce.
Jaká je délka „otcovské“ a kdy je možný nástup na „otcovskou dovolenou“?
Podpůrčí doba, tzn., doba poskytování dávkyotcovské poporodní péčečiní 1 týden(7 kalendářních dnů). Týdenní otcovskou nelze přerušit, nelze ji čerpat po jednotlivých dnech.
Od kdy je možný nástup na „otcovskou dovolenou“?
Nástup na otcovskou je možný v období šesti týdnů ode dne narození dítěte nebo ode dne převzetí dítětedo péče (pojištěnec si sám určuje den nástupu v uvedeném období). Otcovská náleží jen jednou (jen jednomu z oprávněných), a to i v případě, že pojištěnec pečuje o více dětí narozených současně (dvojčata, vícerčata) nebo o více dětí převzatých současně do péče. V tomto případě se péče o více těchto dětí považuje za péči o jedno dítě.