Rozvázání a skončení pracovního poměru

15.06.2023

Jednotlivé způsoby ukončení pracovního poměru jsou taxativně vyjmenovány v ustanovení § 48 Zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Pracovní poměr může být rozvázán jen

  • dohodou –  oboustranná shoda zaměstnance a zaměstnavatele, kdy je dohodou stanoven i datum ke kterému pracovní poměr končí, více část Dohoda o ukončení pracovního poměru
  • výpovědí – jednostranné rozhodnutí zaměstnance nebo zaměstnavatele, pracovní poměr končí po uplynutí výpovědní doby v délce nejméně 2 měsíce (může být sjednána delší), zaměstnanec může dát výpověď z jakéhokoliv důvodu, nebo bez uvedení důvodu, zaměstnavatel jen z důvodů výslovně uvedených v zákoníku práce.
  • okamžitým zrušením – jednostranný způsob ukončení pracovního poměru používaný je výjimečně a jen ze zákonem stanovených důvodů, pracovní poměr končí okamžitě po doručení druhé straně.
  • zrušením ve zkušební době  – bez udání důvodu může ukončit zaměstnanec i zaměstnavatel, viz část Zkušební doba
  • uplynutím doby, na kterou byl pracovní poměr sjednaný – viz část Pracovní poměr na dobu určitou

V případě, že je zaměstnanec přesvědčen o tom, že s ním byl rozvázán pracovní poměr neplatně, zašle zaměstnavateli oznámení v tomto smyslu a oznámí mu, že trvá na tom, aby ho zaměstnavatel dále zaměstnával – to je podstatným předpokladem k tomu, aby zaměstnanci v případě sporu náležela náhrada mzdy.

V souladu s § 72 zákoníku práce mohou jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec uplatnit u soudu neplatnost rozvázání pracovního poměru výpovědí, okamžitým zrušením, zrušením ve zkušební době nebo dohodou nejpozději ve lhůtě 2 měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit tímto rozvázáním. Jde o žalobu určovací (žaloba na určení, že výpověď / okamžité zrušení / zrušení ve zkušební době / dohoda je neplatná).

Dvouměsíční lhůta k podání výše uvedené žaloby je tzv. prekluzivní lhůta, u které platí pravidlo, že není-li právo vykonáno ve stanovené lhůtě, toto právo zanikne – žalobu je nutné nejpozději v poslední den lhůty doručit soudu (nestačí ji pouze odeslat v tento den poštou). Soudy jsou pak povinny přihlédnout k zániku práva i bez návrhu (tedy i v případě, že druhá strana prekluzi práva nenamítne).

 

 

 

© 2024 ALL RIGHTS RESERVED