Transplantace orgánů

01.04.2020

Stává se často, že tělo nový orgán nepřijme?

Úplné selhání orgánu na základě odhojení je v současné době vzácné, zabraňuje se mu podáváním imunosupresivní léčby.

Mohu darovat orgán i když jsem dříve podstoupil operaci, užívám trvale léky?

Ano, dárcem orgánů může být i člověk, který podstoupil operaci v dutině břišní a ani užívání většiny léků není kontraindikací k dárcovství orgánů. Záleží na funkčnosti jednotlivých orgánů a na celkovém zdravotním stavu dárce. Pacient před darováním orgánu musí podstoupit podrobná lékařská vyšetření, která zajistí, aby po darování byla zachována stejná kvalita jeho života.

Někde jsem četla že v ČR jsme všichni potenciálními dárci orgánů a nevyžaduje se žádný souhlas ode mne ani příbuzných. Je to tak?

Ano, v ČR uplatňujeme princip předpokládaného souhlasu s dárcovstvím. V případě, že nechcete orgány darovat, musíte být zaregistrována v Registru osob odmítajících posmrtný odběr orgánů, popř. vyslovit nesouhlas přímo ve zdravotnickém zařízení před ošetřujícím lékařem a svědkem.

Jak dlouhé jsou čekací lhůty na transplantaci ledviny?

Čekací doba nelze obecně určit, je vzhledem k dostupnosti orgánů a různým lékařským kritériím různá a to jak pro jednotlivé orgány, tak pro konkrétní pacienty. Vaše čekání závisí na vhodném dárci, krevní skupině, antigenech, apod.

Před 4mi lety jsem podstoupil transplantaci ledviny a po ní jsem pobíral invalidní důchod 3. stupně. Od loňského roku mi byl důchod změněn na 1. stupeň. Mám ale komplikace s ledvinou, zhoršuje se mi zrak, mám problémy s páteří. Mám šanci na zvýšení stupně invalidního důchodu?

Ano, šance na zvýšení zde je. Můžete požádat o změnu výše invalidního důchodu z důvodu zhoršení zdravotního stavu a to na OSSZ/PSSZ/MSSZ příslušné podle místa Vašeho trvalého pobytu. Posudkový lékař vyhodnotí Váš aktuální zdravotní stav a určí procentní míru poklesu pracovní schopnosti. Důležité je vědět, že pro různé nemoci se procentní míry poklesu pracovní schopnosti nesčítají – určí se, které zdravotní postižení je rozhodující příčinou dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu, a procentní míra poklesu pracovní schopnosti se stanoví podle tohoto zdravotního postižení. S ohledem na Vaše ostatní zdravotní postižení může posudkový lékař navýšit za všechny ostatní nemoci procentní míru poklesu pracovní schopnosti až o 10 procentních bodů.

© 2021 ALL RIGHTS RESERVED