Další otázky

27.02.2019

Může moji žádost o přijetí, případně přijetí samotné sociální zařízení odmítnout, pokud nemám dostatečné příjmy pro zaplacení úhrady za služby? 

Nemůže, finanční situace není důvodem pro odmítnutí zájemce o poskytnutí sociální služby. Sociální služby se poskytují osobám bez úhrady nákladů nebo za částečnou nebo plnou úhradu nákladů. Úhradu nákladů za poskytování sociálních služeb hradí osoba ve výši sjednané ve smlouvě uzavřené s poskytovatelem služby. Poskytovatel sociální služby se může dohodnout (dohoda je však čistě dobrovolná a odmítnutí nemůže mít vliv na sjednání smlouvy o poskytnutí sociální služby) na spoluúčasti na úhradě nákladů s osobou blízkou osobě, které je sociální služba poskytována, popřípadě s jinou fyzickou osobou nebo s právnickou osobou, pokud osoba, které je sociální služba poskytována, nemá vlastní příjem nebo její příjem nepostačuje na úhradu nákladů. Po úhradě za ubytování a stravu při poskytování pobytových služeb v týdenních stacionářích musí osobě zůstat alespoň 25 % jejího příjmu, a při poskytování pobytových služeb v domovech pro osoby se zdravotním postižením/domovech pro seniory/domovech se zvláštním režimem/zdravotnických zařízeních lůžkové péče musí osobě zůstat alespoň 15 % jejího příjmu.

Kdo je „zvláštní příjemce příspěvku na péči“?

Zvláštní příjemce příspěvku na péči je fyzická osoba, která je ustanovena krajskou pobočkou Úřadu práce ČR, jestliže oprávněná osoba, popřípadě jiný příjemce příspěvku (zákonný zástupce nebo opatrovník, jiná fyzická osoba, které byla nezletilá oprávněná osoba svěřena do péče na základě rozhodnutí příslušného orgánu) nemůže příspěvek přijímat, nevyužívá příspěvek nebo nemůže příspěvek využívat k zajištění potřebné pomoci. Krajská pobočka Úřadu práce ČR může ustanovit zvláštním příjemcem jen fyzickou osobu, která s tímto ustanovením souhlasí, a jejíž zájmy nejsou ve střetu se zájmy oprávněné osoby. S ustanovením zvláštního příjemce musí oprávněná osoba, popřípadě jiný příjemce příspěvku souhlasit. Souhlas této osoby se nevyžaduje, pokud vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle vyjádření poskytovatele zdravotních služeb nemůže tento souhlas podat, a v případě, kdy zvláštní příjemce je ustanoven z důvodu toho, že oprávněná osoba příspěvek nevyužívá nebo nemůže využívat k zajištění potřebné pomoci. Zvláštní příjemce je povinen příspěvek používat ve prospěch oprávněné osoby. Krajská pobočka Úřadu práce ČR zruší rozhodnutí o ustanovení zvláštního příjemce, jestliže odpadly důvody, pro které byl zvláštní příjemce ustanoven, nebo jestliže zvláštní příjemce neplní stanovené povinnosti.

© 2024 ALL RIGHTS RESERVED