Náhrada mzdy nebo platu od zaměstnavatele

16.07.2023

Tato náhrada ve výši 60 % redukovaného průměrného výdělku přísluší za dny, které jsou pro zaměstnance dny pracovními, a za svátky, za které jinak zaměstnanci náleží náhrada mzdy nebo se mu plat či mzda nekrátí.

Náhrada mzdy náleží pouze za dobu, v níž trvá pracovní vztah, který zakládá účast na nemocenském pojištění. Náhrada mzdy se stanoví zjednodušeně řečeno z průměrného hodinového výdělku za kalendářní čtvrtletí předcházející čtvrtletí, ve kterém jste byli uznáni dočasně práce neschopnými, nebo vám byla nařízena karanténa. Vyplácí se po dobu prvních 14ti dnů nemoci, následně od 15. dne je vypláceno nemocenské.

Zjištěný průměrný hodinový výdělek se ale nezapočítává celý, upravuje se (snižuje se) podle příslušných hodinových redukčních hranic.

Zaměstnavatel je oprávněn kontrolovat to, zda zaměstnanec dodržuje režim dočasně práce neschopného – povinnost zdržovat se v místě pobytu a dodržovat dobu a rozsah povolených vycházek. V případě zjištění porušení povinností dodržování režimu je zaměstnavatel povinen vyhotovit o kontrole písemný záznam s uvedením skutečností, které znamenají porušení režimu práce neschopného. Stejnopis tohoto záznamu je zaměstnavatel povinen doručit danému zaměstnanci, OSSZ/MSSZ/PSSZ příslušné podle místa pobytu zaměstnance v době dočasné pracovní neschopnosti a ošetřujícímu lékaři dočasně práce neschopného zaměstnance. Na základě oznámení o provedené kontrole je zaměstnanec povinen oznámit zaměstnavateli důvody své nepřítomnosti. Se zřetelem na závažnost porušení povinností zaměstnancem může zaměstnavatel náhradu mzdy nebo platu snížit nebo neposkytnout. Náhrada mzdy nebo platu nesmí být snížena nebo neposkytnuta, jestliže byla pro totéž porušení režimu dočasně práce neschopného pojištěnce dána zaměstnanci výpověď podle § 52 písm. h) – porušení jiné povinnosti zaměstnance zvlášť hrubým způsobem (§ 301a Zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce).

© 2024 ALL RIGHTS RESERVED